Rozbiórka budynku – jak się przygotować?

cokosy

Rozbiórka budynku – jak się przygotować?

Ile kosztuje rozbiórka budynku?

Koszt jaki nasz czeka przy dokonywaniu wyburzania budynków czy też nawet pojedynczych ścian wymaga od nas często zatrudnienia profesjonalistów, którzy zajmą się wszystkimi formalnościami za nas. Jak wybrać jednak odpowiedniego wykonawcę by ostatecznie nie okazało się, że koszt rozbiórki jaka nas czeka staje się dość dużym wydatkiem, który niekoniecznie chcemy ponieść? Jak zadbać o dopełnienie wszelkich formalności i jak zająć się tym profesjonalnie?
Koszt jaki poniesiemy na czas kiedy czeka nas rozbiórka budynków zależy od rodzaju samego budynku, jego powierzchni oraz od zakresu prac rozbiórkowych. Dość ważna jest także rola wszelkich formalności z tym związanych tuż przed rozpoczęciem robót. Dlatego też warto zastanowić się nad tym dłużej, a od potencjalnego wykonawcy oczekiwać wstępnego oszacowania kosztów rozbiórki i sprecyzować konkretny plan działań rozbiórki.

Rozbiórka budynku – formalności

Najprościej wygląda sytuacja gdy chcemy dokonać wyburzenia budynków bez uzyskiwania żadnego zezwolenia. Obecne zapisy w prawie pozwalają na to bez konieczności posiada potrzebnego zezwolenia, lecz możemy rozebrać tylko takie budynki, co do których ich budowa nie wiązała się z koniecznością wypełniania formalności. Rozbiórka bez zezwolenia to najprostsze rozwiązanie. Jednak znacznie częściej sytuacja wymaga od nas zgłoszenia przeprowadzania prac rozbiórkowych. Dotyczy to wszystkich budynków, które sąsiadują z naszym terenem prac na przynajmniej 1m od granicy działki, a ich wysokość nie może przekraczać ośmiu metrów. Dokonanie zgłoszenia w Starostwie Powiatowym wymaganej jest przy budynkach powyże ośmiu metrów, lecz nie wiąże się z wypełnianiem wielu dokumentów.

Rozbiórka budynku – co trzeba zrobić?

Jeśli zabieramy się za rozbiórkę weźmy pod uwagę ceny i ofertę jaką ma nam do zaoferowania firma wyburzeniowa. Ceny wyburzeń są zmienne i zależą od regionu przeprowadzenia prac, ich zakresu, a także od pozycji jaką dana firma posiada na rynku. Im większe doświadczenie na rynku tym pozycja firmy większa co przekłada się także na koszt usług przez nią oferowany. Stawki są różne i trzeba mieć to na uwadze. Tym samym cena od firm lokalnych wykonawców może się diametralnie różnić, nawet o połowę jeśli chodzi o kwestię samej robocizny. Należy zwrócić na początku uwagę ile będzie kosztować nas wyburzenie budynku jeśli mam do wyburzenia np. ścianki z karton gipsu, a inny będzie koszt wyburzania ścianek drewnianych. Nie są duże różnice ,a ich wykonanie nie stanowi większego problemu dla wykonawcy. Więcej jednak zapłacimy za wyburzanie ścian z cegły. Jeśli ściana jest na tyle gruba i przekracza nawet 20 cm koszt będzie znacznie większy. Podobnie ma się sprawa z wyburzaniem ścian o podobnej grubości. Ściany z cegły, betonu, żelbetonu są bardzo grube, a co za tym idzie ich wydatek związany z wyburzeniem nie jest mały. Ma to związek z ich charakterystyką to znaczy są to ściany o wiele grubsze, solidniejsze, potrzebny jest tutaj większy nakład pracy związany z wyburzeniem, a także większy stopień skomplikowania prac potrzebnych na ukończenie przedsięwzięcia.

 

Dowiedz się więcej na: http://pg-wyburzenia.pl