Dlaczego warto czytać Fantastykę?

cokosy

Dlaczego warto czytać Fantastykę?

Dlaczego warto czytać fantastykę

 

CZY TAKA PRZYSZŁOŚĆ NAS CZEKA?

Jestem nowym czytelnikiem science fiction, a rok temu wprowadzono go tylko do gatunku. Od tego czasu znalazłem się pożerającą książkę po książce, kultywując podekscytowanie, którego trudno nie dzielić. Ciągle więc dyskutuję o fantastyce naukowej i zastanawiam się, dlaczego ten gatunek jest tak wciągający. Miałem pytanie: dlaczego czytam fantastykę naukową, mówię do mnie, a ja zadałem to pytanie innym. Odpowiedź jest dość prosta:

1. Cudzoziemcy: A raczej potencjał na coś innego. Dlaczego warto czytać fantastykęWielką kwestią ludzkości jest to, czy jesteśmy sami we wszechświecie, czy też nie. Narcystyczna ziemia wierzy, że jesteśmy jedyną planetą, która może wspierać życie. Każde światło, które widzimy, gdy patrzymy w niebo w nocy, jest słońcem, które może mieć wiele planet. Miliony i miliony gwiazd, miliardy i miliardy planet; jak jesteśmy jedyni? Nasza technologia nie jest na tyle zaawansowana, aby odpowiedzieć na to pytanie. Widzieliśmy tylko ułamek wszechświata i mogą to być pokolenia, zanim będziemy mogli lepiej zrozumieć rozległy kosmos, którego jesteśmy częścią. Do tego czasu mamy naszych pisarzy i myślicieli. Wyobrażaliśmy sobie planety i istoty, które podniecają nas i sprawiają, że zastanawiamy się. Generuje zainteresowanie, które może zainspirować przyszłych naukowców, astrologów, fizyków, odkrywców, poszukiwaczy przygód, inżynierów, astronautów, pisarzy …

2. Przygotowanie: A co, jeśli świat zostanie zniszczony? Co jeśli super wirus zabije całą trawę? Co, jeśli deszcz meteorów oślepia dziewięćdziesiąt procent całej ludzkości? Co zrobić, jeśli nawiązujemy kontakt? Te scenariusze „co, jeśli” są czymś więcej niż tylko emocjami. Kiedy pewnego wieczoru próbowałem wyjaśnić mojej matce, pozwalają one na dalsze badanie kondycji ludzkiej. Co sprawia, że ​​jesteśmy ludźmi? Czy to nasza domniemana uprzejmość? Czy to nasza zdolność komunikowania się i łączenia? Jak wyglądałyby nasze społeczeństwa, gdyby nasz świat znacznie się przesunął? Czy zachowalibyśmy te same wartości? Czy kontynuujemy nasze tradycyjne normy społeczne, czy też powracamy do stylu życia pieska? Autorzy, którzy piszą dobrze, mogą zadawać pytania, które pomagają nam spojrzeć na ludzkość i nas samych w nowym świetle. Jak zareagowałbyś w sytuacji „co jeśli”?

3 Avatary: Być może nie będziemy w stanie doświadczyć scenariuszy „co jeśli” w różnych nowatorskich wszechświatach, ale możemy śledzić bohaterów, którzy to robią. To, co sprawia, że ​​science fiction jest tak fascynująca, to fakt, że jest napisany prozą, z postaciami, dramatem i konfliktami. Poznajemy przeciętnego bohatera i śledzimy jego przygody. To dodaje osobisty element do fantazji. Zwiększa realizm, na razie mamy połączenie. Futurystyczny pomysł autora jest teraz historią, do której być może będziemy w stanie się odnosić, bo postacie mają historie z przeszłości, problemy i osobowości. Postacie kochają, płaczą i ranią. Czytamy o protagoniście w scenariuszu „co jeśli”; łatwiej jest wyobrazić sobie własne reakcje, gdyby fikcja miała się pojawić w naszej rzeczywistości.

4 Życie wieczne: Musimy stawić temu czoła pewnego dnia, nie będziemy żyć wiecznie. Eliksir życia nie został Dlaczego warto czytać fantastykęwymyślony, a nasze życie trwa najwyżej sto lat. Nie będziemy żyć, aby zobaczyć następny tysiąc lat. Nie dowiemy się (prawdopodobnie), jak nasze miasta, miasta lub kraje będą się zmieniać, rosnąć lub zwyrodnieć. Pewnego razu grałem w grę z moim rodzeństwem. Dostaliśmy wybór super mocy i wybrałem długowieczność; żyć dłużej, zdrowiej, więc widzę, jak to wszystko się dzieje. Mars One ciężko pracuje, aby bezpiecznie zabrać pierwszych ludzi na Czerwoną Planetę, czy stanie się to za mojego życia? Czy jet-packi zostaną kiedykolwiek udostępnione publicznie? Kiedy czytamy fantastykę naukową, możemy spojrzeć w przyszłość i zobaczyć, jak może wyglądać nasza planeta i cywilizacje w przyszłości. Margaret Atwood i Arthur C. Clarke są dwoma autorami, którzy przodują w ekstrapolacji: rozumiejąc naszą teraźniejszość i oceniając potencjalną przyszłość lub przyszłość. Historie te można postrzegać jako ostrzeżenia lub w oczekiwaniu.

5. Odkrywanie zmiany: Zmiana może być przerażającym pojęciem do uchwycenia. Może to być ekscytujące i obiecujące nowe możliwości, lub może być interpretowane jako nowe drogi potencjalnej porażki. Jeśli to nie rozwiąże, dlaczego to naprawić? A jednak tak się stanie, a science fiction może pomóc w przygotowaniu cię do różnych potencjalnych przyszłości. Powieści korzystające z ekstrapolacji mogą wysłać Cię w podróż do niedalekiej lub dalekiej przyszłości. Równoległe lub alternatywne wszechświaty pozwalają rzucić okiem na to, jak mogłoby wyglądać życie, gdyby my, jako rasa, zdecydowaliśmy się podążać jedną ścieżką nad drugą. Być może może również pomóc w radzeniu sobie ze zmianami, które wystąpią w twoim życiu. Sprawdź najlepsze księgarnie w Warszawie

W sumie, przed moją pierwszą powieścią science fiction, która była Wojną światów H.G. Wellsa, nawiasem mówiąc, nigdy nie brałem pod uwagę tego gatunku. Z nieznanych przyczyn pozostałam daleko. Być może to był strach. Być może wynikało to z braku zainteresowania obrazem przyszłości. Jednak jest dobra korzyść z czytania science fiction, zwłaszcza gdy autor tworzy komentarz do naszej teraźniejszości.